Jdi na obsah Jdi na menu
 


napsali o nás

Hello, we are gypsy music band from Czech republic. Our name is IMPERIO and we have already attended several world gypsy festivals. For example International gypsy fest in 2013 and in 2015 in Bratislava. We also performed at International Rom fest in Krakow in Poland in 2014 and 2015. We have been also at Roma International festival at Stuttgart, Germany and many others. We are experienced gypsy band and we play many different styles  of music - from traditional gypsy czardas and Balkan rhythms all over to Latin-American styles. Simply world music. We would like very much to have a chance to play at your Yagory festival as well. Our good friends Sare Rome had already this great privilege. 
I hope to hear from you and I believe that you will consider the presence of our great band from Czech republic.

 

 Kapela Imperio natáčí nové album

Teď Vám představíme romskou skupinu Imperio, která pochází z Přerova. S jejím vedoucím Milanem Klempárem natáčela Jana Šustová.

Imperio v pražském klubu Akord (Foto: Jana Šustová) Kdy vaše skupina vznikla a jaké byly okolnosti jejího založení?

„Naše skupina vznikla v roce 2006, takže působíme již dva roky. A tím důvodem, proč vznikla, je to, že každý z nám hraje ještě v jiném tělese, ale nám tento styl, tento žánr, který hrajeme, nám v tom městě chyběl, takže jsme se rozhodli, že to začneme hrát.“

A jaký styl hudby tedy hrajete?

„Říká se tomu etno-latin-punky-gipsy-world music, takže ode všeho něco, a ještě lidové romské, ale je to taková spíše všehochuť, spíš takový unpludged.“

Na otázku, kolik muzikantů je ve skupině Império, mi odpověděl textař, skladatel a zpěvák Milan Gábor.

„Je nás sedm, což je tradiční obsazení pro žánr, který hrajeme: kytary, perkusové nástroje, bicí a basa samozřejmě.“

V jakém městě hlavně působíte?

„Tak my jsme z Přerova, z Moravy, ale samozřejmě jsme odehráli za ty dva roky působení, ať to nepřeženu, asi 150 koncertů a z toho jsme v Přerově hráli asi 6krát, takže jedeme okolo Přerova a samozřejmě do Čech jezdíme často. V Praze hrajeme už asi po páté nebo po šesté, nevím. Jezdíme po celé republice.“

Další má otázka byla, zda skupina Imperio už natočila nějaké vlastní cd? Odpovídá vedoucí kapely Milan Klempár.

„Máme cd s názvem Čercheň, které vyšlo v roce 2007, to jsme natočili vlastně hned po založení. Ale teď se chystáme na druhé nové cd, asi příští měsíc začneme točit. Počítáme, že by o prázdninách mohlo vyjít nové cd.“

A ty skladby, které hrajete, píšete si je sami nebo přebíráte spíše nějaké tradiční nebo odněkud jinud?

„Co se týče cd, tak máme asi 90 procent vlastních písní, které shodou okolností tvoříme my dva, na textech se podílí kolega a hudebně to ztvárním já. A deset procent jsou lidové písně, které jsme si trošku upravili podle svého.“

A věnovali jste se hudbě už od dětství? Jste třeba z hudebních rodin?

„Tak já dá se říci, že jsem z hudební rodiny a věnoval jsem se hudbě od dětství, více nástrojům.“

Nedávno jste taky hráli v Olomouci na Mezinárodním dni proti rasismu, jak jste se dotali k této akci?

„Nás oslovili pořadatelé, kteří to dělali pod vysokou školou Charitas v Olomouci. Oslovili nás, protože v našem kraji jsme dostatečně známí a jsme, dá se říci, jediní, jsou menší kapely, které hrají, ale hrají jiný žánr.“

A Milan Gábor ještě dodává.

„Jde de facto i o to, že cd, které jsme vydali, bylo vytvořeno ve spolupráci s krajským úřadem a bylo to v projektu a také jsme se podíleli na projektu s názvem Umíme se domluvit. Takže Moravsko-Slezský kraj v Olomouci propaguje samozřejmě toto cd, protože jsme ho natočili ve spolupráci. A hlavně že se zúčastňujeme všelijakých takovýchto projektů, programů proti rasismu, jako jsme třeba hráli naposledy. A také děláme třeba nějakou práci jako dobrovolníci, on dělá v centru, které se zabývá protidrogovým programem. Takže vzniklo to z toho, že ví, že se angažujeme v těchto věcech, tak nás olovili hlavně kvůli tomu.“

Vy asi v civilním zaměstnání děláte něco jiného než hudbu, co třeba děláte vy?

„Jeden náš člen dělá v Člověku v tísni, jeden dělá v protidrogovém centru v Káčku, máme tam člověka, který dělá ve fabrice a já jsem nezaměstnaný, jinak dělám ve stavebnictví, ale zrovna teď jsem nezaměstnaný.“

V jakém jazyce zpíváte?

„Především zpíváme v našem, v romštině, ale samozřejmě nebráníme se i jiným jazykům. Hrajeme některé věci, které jsou třeba přebrané, tak chceme pochytit originální jazyk. Třeba když hrajeme nějakou moldavskou píseň, chceme ji moldavsky, takže vytáhneme slova a učíme se slova, ale jinak hrajeme převážně v našem romském jazce, ale máme i skladby, které jsou napůl s češtinou a takovéto věci.“

Zde si můžete příspěvek poslechnout:

Poslech:
RealAudio ~ Streaming / Download

 V Praze vystoupí romský soubor Imperio

 

Skupina Imperio (Foto: www.imperio.estranky.cz) Ve středu 9. dubna se od 21 hodin uskuteční koncert romského souboru Imperio z Přerova. Dějištěm koncertu bude klubu Akord, Praha 1, V celnici 4 www.akord-club.com.

Soubor Imperio hraje písně především z vlastního repertoáru a romské lidové písně. Kapela vznikla v v únoru 2006 a již v červnu natočila své první album „Čercheň“.

Další informace o skupině najdete na stránkách www.imperio.estranky.cz.

pátek 30. května ve 20 hodin

koncert romské skupiny IMPERIO v MZK Hranice

Etno – Latin – Funky – Gipsy music. Kapela vznikla v únoru roku 2006 a již v červnu natočila své první album Čercheň, pojmenované po stejnojmenném pilotním singlu. Skupina hraje na festivalech, samostatných koncertech, plesech i svatbách. V roce 2007 odvysílalo TV Óčko jejich klip v pořadu Hydepark. Vstupné 80 korun.

 

 

 

 

 

 

V Praze vystoupil romský soubor Imperio

 

 

Utahalo mě vědomí, že s takovou se v životě nenaučím jakýkoli projekt sepsat. Marnost mě obestřela svými chapadly, jel jsem domů. Neměl jsem na nic chuť. Chtěl jsem jít večer do Akordu na romskou kapelu z Přerova, ale musel bych někde strávit dvě hodiny, což se mi nechtělo. Takže jsem akorát dojel domů, tam jsem se otřepal a jel zpátky. A stálo to za to. Klasická cikánská hudba s kytarami a krásnými mužskými vokály mi udělala dobře. V třetí sadě nastala zásadní změna, obsazení se zásadně proměnilo. Několik návštěvníků se ukázalo být členy kapely. Z původní sestavy zůstal jen kytarista, přidal se také šéf klubu PH. A nasadili rock, ale jaký. Šťavnatý, dravý, krásný. Už jsem začal vzpomínat, jak jezdí noční tramvaje, protože to vypadalo na dlouhý jam. Bohužel muzikanti spěchali na vlak, takže skončili před půlnocí a já byl doma včas.

 

 

 

úterý 4. března ve 20 hodin

Koncert romské skupiny IMPERIO v MZK Hranice

Etno – Latin – Funky – Gipsy music v podání kapely, která vznikla v únoru 2006 a má na svém kontu album Čercheň. Za svůj největší úspěch skupina považuje účast na romském světovém festivalu Khamoro. V roce 2007 ji rovněž odvysílalo TV ÓČKO klip v pořadu Hydepark. Vstupné 80 korun.

V podchodu najde útočiště mládež

Přerov - Nejméně deset let uzavřený podchod na třídě 17. listopadu v Přerově se dočkal využití. Provoz v něm v pátek 22. února zahájila Kappa-Help.

 

 

Na slavnostním otevření si zahrál s romskými muzikanty z kapely Imperio poslanec Zdeněk Boháč (na snímku uprostřed).
Na slavnostním otevření si zahrál s romskými muzikanty z kapely Imperio poslanec Zdeněk Boháč (na snímku uprostřed).
Autor: DENÍK/Dagmar Rozkošná

Toto občanské sdružení v těchto prostorách vybudovalo nízkoprahový klub pro mládež ze sociálně znevýhodněného prostředí. Včerejšího slavnostního zprovoznění klubu se zúčastnila celá řada hostů.

Nechyběli mezi nimi zástupci města, městské policie, ale i například poslanec Zdeněk Boháč. „Našim cílem je poskytnout v klubu bezpečný prostor pro aktivní trávení volného času mládeže. Chceme zde pomáhat mladým lidem řešit jejich aktuální problémy, ale zároveň na ně chceme zapůsobit preventivně proti různým formám rizikového chování,“ řekl úvodem Michal Majer, ředitel Kappa-Help.

Vedle mládeže budou klubovnu využívat ale také dvě romské kapely - Imperio a Gipsy Mario. „Jsme rádi, že jsme získali tyto prostory, kde budeme moci podle potřeby zkoušet,“ řekl pracovník sdružení Kappa-Help a zároveň člen kapely Imperio, která zahrála několik písniček při slavnostním otevření nízkoprahového klubu.

Ten bude přístupný všem teenagerům, a to bez rozdílu barvy pleti, kteří se často nudí, neorientují se ve svých životních problémech a nevyužívají z různých důvodů běžné volnočasové aktivity.

„Slovo nízkoprahový v názvu znamená to, že mládež může přijít podle momentální chuti a nálady, bez nějaké registrace, a nebudeme po nikom chtít finanční úhradu za programy. V klubu však budou platit pro všechny návštěvníky jasná pravidla – žádný alkohol, žádné drogy a násilí,“ zdůraznil Majer.

Klub bude otevřen dvě odpoledne v týdnu a jeho vybavení je zatím provizorní. Do budoucna se ale plánuje jeho další rozvoj.

„Podle mě mají tyto prostory úžasný potenciál v tom, že problémová mládež se jaksi přirozeně shlukuje v temných koutech a bývalý podchod jim to umožňuje,“ řekl ředitel Kappy, která kromě mládeže pomáhá i lidem s problémem drogové závislosti.

 

Díky romskému poradci se podařilo získat Romy pro aktivity přerovské organizace Kappa help.  Spolupráce s Romy se ještě více prohloubí poté, co romská kapela Imperio získala novou zkušebnu, a to v podchodu na třídě 17. listopadu.
Díky romskému poradci se podařilo získat Romy pro aktivity přerovské organizace Kappa help. Spolupráce s Romy se ještě více prohloubí poté, co romská kapela Imperio získala novou zkušebnu, a to v podchodu na třídě 17. listopadu.
 
 
Otevření kontaktního místa doprovodilo vystoupení skupiny Imperio.
Otevření kontaktního místa doprovodilo vystoupení skupiny Imperio.
Autor: DENÍK/Dagmar Rozkošná
 

 

Olomouc IMPERIO v klubu 15minut Olomouc
17. března 2008 ve 20:00 se bude v Klubu 15minut konat Koncert proti rasismu, na němž vystoupí romská kapela Imperio. Koncert pořádá Zastoupení Evropské komise v České republice ve spolupráci s Poradnou pro občanství, občanská a lidská práva a Charitou Olomouc.

 

 

 

Kouzlo štěstí - výstava fotografií věnovaná loňskému Khamoru 


Praha, 26. 5. 2006, 20:00 (ROMEA)

Restaurace Ultramarín v Ostrovní ulici v Praze 1 poskytla zcela ideální místo svou komorní atmosférou pro vernisáž výstavy fotografií s názvem „Kouzlo štěstí“ , která byla v rámci Khamora 2006 zahájena v pátek 26. května v 17 hodin. Celý průběh loňského světového romského festivalu Khamoro 2005, jeho atmosféru, náladu i zvuk zachytil svým fotoaparátem mladý fotograf Bojan Dimitrijević.

Na výstavě  můžete spatřit výběr těch nejlepších portrétů romských hudebníků a tanečníků, kteří vloni v květnu na Khamoru vystupovali. Po přivítání moderátora výstavy Tomáše Bystrého se jako první ujal slova sám autor fotografií. Ten poděkoval všem účastníkům za hojnou účast a popřál festivalu Khamoro mnoho úspěchů v dalších letech. Součástí vernisáže bylo také čtení ze sborníku Romano Suno (Romský sen), které v romštině přednesla Iveta Pape z organizace Nová škola o.p.s.. Jedná se o sborník s nejlepšími příspěvky literární soutěže v romském jazyce, které se účastní romské děti školního věku.

K slavnostnímu přípitku zahrála všem návštěvníkům výstavy romská kapela Gipsy Imperio z Přerova, která se zodpovědně postaralo i o to, že se kromě obdivování barevných fotografií tančil pravý romský čardáš.

 

 

 

Festival oživí vystoupení romské skupiny Imperio
Olomouc, 20.8.2007 16:45, (Romea) 

 

Romská skupina Imperio z Přerova oživí první ročník olomouckého festivalu loutkových a pouličních divadel Ječmínkovo království. Kapela hrající romské lidové písně i vlastní skladby vystoupí v Olomouci v závěrečný den akce v sobotu 25. srpna. Festival pořádá statutární město Olomouc ve spolupráci s agenturou Fest Promontion.

 

Ječmínkovo království se v Olomouci uskuteční od 23. do 25. srpna. Akci bude hostit centrální Horní náměstí, nádvoří radnice a klášter svaté Kateřiny v Olomouci. Organizátoři festivalu na něj pozvali deset divadelních souborů, které odehrají celkem sedmnáct představení. Součástí Ječmínkova království budou vystoupení sedmi hudebních skupin.

 

Festival Ječmínkovo království se v letošním roce uskuteční poprvé. Statutární město Olomouc jím chce zpestřit letní část kulturní sezóny. Pořadatelé akci připravují pro obyvatele města, ale také pro návštěvníky metropole. „Věřím, že festivalová nabídka zaujme i děti a dospělé, kteří obvykle divadelní představení nenavštěvují,“ uvedl olomoucký primátor Martin Novotný. Dětem je určena především odpolední část produkce, večery jsou zaměřeny na dospělé diváky.

 

K vrcholům prvního ročníku festivalu by měla patřit představení Divadla Kvelb a Divadla Continuo. „Oba soubory patří v pouličním divadle k absolutní tuzemské špičce,“ říká Pavel Spálený z agentury Fest Promotin. Divadlo Kvelb do Olomouce přiveze vystoupení Kašpar Rek a Černá rodinka. Divadlo Continuo návštěvníci uvidí v představení nazvaném Daleko k dotýkání.
Romea
Přečteno: 44x

 

Festival oživí vystoupení romské skupiny Imperio 

 

Romská skupina Imperio z Přerova oživí první ročník olomouckého festivalu loutkových a pouličních divadel Ječmínkovo království. Kapela hrající romské lidové písně i vlastní skladby vystoupí v Olomouci v závěrečný den akce v sobotu 25. srpna. Festival pořádá statutární město Olomouc ve spolupráci s agenturou Fest Promontion.

Ječmínkovo království se v Olomouci uskuteční od 23. do 25. srpna. Akci bude hostit centrální Horní náměstí, nádvoří radnice a klášter svaté Kateřiny v Olomouci. Organizátoři festivalu na něj pozvali deset divadelních souborů, které odehrají celkem sedmnáct představení. Součástí Ječmínkova království budou vystoupení sedmi hudebních skupin. 

 

 

Festival Ječmínkovo království se v letošním roce uskuteční poprvé. Statutární město Olomouc jím chce zpestřit letní část kulturní sezóny. Pořadatelé akci připravují pro obyvatele města, ale také pro návštěvníky metropole. „Věřím, že festivalová nabídka zaujme i děti a dospělé, kteří obvykle divadelní představení nenavštěvují,“ uvedl olomoucký primátor Martin Novotný. Dětem je určena především odpolední část produkce, večery jsou zaměřeny na dospělé diváky.

K vrcholům prvního ročníku festivalu by měla patřit představení Divadla Kvelb a Divadla Continuo. „Oba soubory patří v pouličním divadle k absolutní tuzemské špičce,“ říká Pavel Spálený z agentury Fest Promotin. Divadlo Kvelb do Olomouce přiveze vystoupení Kašpar Rek a Černá rodinka. Divadlo Continuo návštěvníci uvidí v představení nazvaném Daleko k dotýkání.

Kontakty:

 

 

 

 

 

 

 

 Romové z Imperia vystoupí v lázních 28. 7. 2007
Temperamentní energický koncert kapely Imperio se koná zítra v lázních Teplice nad Bečvou. Romská kapela koncertuje po celé republice a zahrála si i v hudebních televizních pořadech. Promenádní koncert začíná na lázeňské terase Bečva v 9 hodin.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Romská kapela Império v Óčku 26. 3. 2007
V neděli 25.3. v 11.00. odvysílala televize ÓČKO ( hydepark) videoklip ( Imperio „Mamaren“) Reprízy v pondělí -13.00.,úterý -21.00.
 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Dnes začne „Jeden svět“ 19. 3. 2007
Zlín je od pondělí festivalovým městem dokumentárních filmů.

 

Zlín – Poprvé v devítileté historii festivalu Jeden svět se přehlídka dokumentárních filmů dostává i do Zlína. Diváci mají možnost během čtyř dnů zhlédnout 16 snímků pojednávajících o politickém extremismu, rasových předsudcích a rovných příležitostech. Festivalovým dějištěm se stane Malá scéna ve Zlíně, která jej bude hostit od 19. do 22. března. Mezinárodní festival nabízí také bohatý doprovodný program. Přehlídku zahájí v 15 hodin vernisáž fotografií Evžena Sobka a Karla Tůmy. Název výstavy Čtyři světy odkazuje ke čtyřem dílčím výstavám. „Čtyři světy jsou vlastně čtyři samostatné výstavy, na kterých se představí kultura romských osadníků v podobě fotografií Karla Tůmy. Stejné téma, ale z jiného úhlu pohledu zpracoval i fotograf Evžen Sobek, dále jsou to tisky proti násilí na ženách a plakáty z antirasistických kampaní,“ řekla manažerka projektu Marcela Divínová.

Podle organizátorů má dokumentární film mimořádný potenciál kultivovat vzájemné pochopení a otevřenost. „Nabourává předsudky, podněcuje kritické přemýšlení a motivuje, aby člověk nebyl lhostejný. Jeden svět prostřednictvím filmů a veřejných diskusí pátrá po realitě skryté pod povrchem globálního zpravodajství a snaží se inspirovat k přemýšlení,“ domnívá se manažerka zlínské přehlídky.

Festival je rozdělen do čtyř dnů. Každý z nich, mimo úvodního dne, má své téma, jemuž odpovídají předkládané filmy.

„V úterý na diváky čeká politický extremismus, ve středu rasová diskriminace a ve čtvrtek filmy o rovných příležitostech,“ řekla Divínová. Na přehlídku se přihlásilo zhruba 1200 snímků, z nichž se 123 promítalo v Praze a 60 zamířilo do regionů. Výběr zlínského programu záležel na organizátorech, studentech Fakulty multimediálních komunikací Univerzity Tomáše Bati. Ti vybrali 16 dokumentů. Kromě nich se budou promítat další snímky pro školy. Na festival by podle organizátorů mělo zavítat zhruba osm stovek žáků a studentů. Doprovodný program nabídne besedy s odborníky, divadlo, koncert, čajovnu či prodej tradičních namibijských výrobků. Výtěžek prodeje bude věnován na podporu chráněných dílen v Namibii. Úterní večer bude patřit formaci Stage Code, která přiveze divadelní představení Politoly – předvolební trenažér. Inscenace je založena na absurdním humoru, živých písničkách a parafrázích skutečných situací z předvolebního boje. Středeční večer bude patřit kapele Imperio, která vystoupí v Zelenáčově šopě. Loni ve Zlíně probíhal pilotní projekt festivalu dokumentárních filmů o lidských právech pod názvem 30 dkg svobody. „Byli jsme překvapeni zájmem zlínského publika o tento typ filmů, a proto jsme rádi, že letos můžeme nabídnout aktuální snímky, a to přímo pod křídly mateřského festivalu Jeden svět,“ řekla Divínová.
(Martina Malá; MFDnes)

 

Império
rubrika: Kapely do světa | datum: 6. 2. 2007
pod taktovkou Milana Klempára.Jsou super!!V Rotě hráli naživo a bylo veselo. Připravila: Iveta Demeterová /repríza na přání/
--> poslech relace

 

 

 

Nikoliv. Vězte, že od posledního postu jsem byl buďto zaneprázdněn (a nepokoušejte se – někteří – neustále dokola rozmazávat, čím vším to asi tak mohlo či mělo být, diskuse na toto téma by nebyla plodná;) nebo jsem zkrátka neměl náladu nebo chuť.

 
 

Měl-li bych shrnout, co významného se za uplynulý čas událo, byly to zřejmě všeobecně známé Vánoce (netřeba komentovat). Před Vánocemi se však uskutečnila již tradiční muzikantská besídka, tentokrát v Kolibě ve Valašském Meziříčí. Účast byla hojná, tak hojná, že málem nestačila kapacita jmenovaného podniku. Vystoupily místní kapelky. Sice žádná z nich neurazila, ale vyloženě překvapila jen jedna – Imperio z Přerova. Na podiu se sešlo devět cikánů a spustili mix latiny a funky, který byl pochopitelně řádně okořeněn romskými motivy i feelignem. Jedním slovem balzám na (d)uši.

 

 

 

 

Skupina Imperio (Foto: www.imperio.estranky.cz)

 

Skupina Imperio (Foto: www.imperio.estranky.cz) Ve středu 9. dubna se od 21 hodin uskuteční koncert romského souboru Imperio z Přerova. Dějištěm koncertu bude klubu Akord, Praha 1, V celnici 4 www.akord-club.com.

Soubor Imperio hraje písně především z vlastního repertoáru a romské lidové písně. Kapela vznikla v v únoru 2006 a již v červnu natočila své první album „Čercheň“.

Další informace o skupině najdete na stránkách www.imperio.estranky.cz.